Čo ak staré okná netesnia
Staré okná nie sú ani dnes ničím výnimočným. Môžeme ich vidieť na dedinách ale aj v mestách. Problémom je ich slabé tesnenie kvôli opotrebeniu. Aj ja si dobre pamätám na naše drevené okenné rámy. Tvorili ich drevené hranoly lepidlo a jedna tabuľa skla. Hotovo. V zime sme na verandách mohli sledovať ako sa na nich tvoria ľadové kvety. Tie som teda už dávno nikde nevidela. Boli to naozaj nádherné obrazce. Náter na oknách bol zelený ako hrášok. Keď ste sa cez okno teda pozerali, vyzeral ako kreslený obrázok. Čo ale bolo nevýhodou tohto jednoduchého systému bolo to, že drevo sa vplyvom počasia, vlhkosti a zimy alebo naopak prílišnému teplu zmršťuje a rozťahuje.
Výsledkom bol krivý okružný rám okien. Cez tie teda pri silnejšom vetre zvyklo prefukovať. Takto odvievalo aj naše teplo zvnútra. Bolo to neefektívne a tak po väčšine nájdete v takýchto starších domoch ťažké a hrubé závesy, ktoré prievan držali od zbytku izby. Malo to svoj efekt ale aj nevýhodu. Ak je v miestnosti teplo a vy uzavriete chlad a vlhkosť na jednom mieste začnú vznikať plesne. Je to jednoduchý proces. Práve preto sa stavbári snažili prísť čo najskôr s niečím, čo tento problém vyrieši. Z príchodom plastu a modernejších strojov a postupov sa dostali do popredia plastové okná. Plastové okná cena – bola síce vyššia no dokázala ušetriť veľké peniaze na vykurovaní a nútených rekonštrukcií bytov a domov.
Plesne zmizli a ľudia boli spokojnejší nielen s kvalitou ale aj ušetrenými financiami. Plastové okná fungujú dodnes. Samozrejme prešli ďalšími transformačnými procesmi. Vďaka nim sú nielen absolútne ekologické a úsporné ale aj trvácnejšie a odolnejšie. Nie je ničím novým si dokonca vybrať farbu rámov plastových okien. Alebo lepšie povedané dekor. Bude zaujímavé sledovať ako sa táto sféra stavebníctva znova posunie k modernejším riešeniam za takých desať rokov. Plastové okná cena dnes.