Certifikát pre budovy

Otázka zvyšujúcich sa cien energií, ktoré mesačne platíme za chod našej domácnosti, robia nejednému obyvateľovi vrásky na čele. Zdražovanie sa dotklo ako obyvateľov bytov, tak aj domov. Jedna strana je obnova starších nehnuteľností. Všetci dobre vieme, že otázka koľko mesačne zaplatím za energie sa pred niekoľkými rokmi priveľmi neriešila. Naši starí rodičia či rodičia využívali dostupné vykurovacie telesá a prednosť dávali nízkej nákupnej cene. Pravdou je, že vtedy ceny za energie neboli také vysoké a mohli sme si ich dovoliť. No rastúcimi cenami za energie čoraz viac rozmýšľame, aké teleso si kúpime, aby sme mali spotrebu čo najnižšiu. S otázkou spotreby energií ide ruka v ruke aj pojem energetický certifikát. S energetickým certifikátom sa môžete stretnúť pri obnove staršej nehnuteľnosti, pri kolaudácii novostavby, ale čoraz častejšie aj pri prenájme či predaji.

energetický certifikát

Energetický certifikát na obnovu staršej nehnuteľnosti

Pravdepodobne ste už o tom počuli. Možnosť obnovy vašej staršej nehnuteľnosti, na nehnuteľnosť s nižšími energiami. Túto možnosť ponúka aj fond rozvoja, kedy je časť rekonštrukcie hradená štátnymi financiami. Aby ste sa mohli zaradiť do obnovy nehnuteľnosti budete potrebovať práve energetický certifikát.

plynový kotol

Energetický certifikát ku kolaudácii

Práve nehnuteľnosti, ktoré ešte len čaká kolaudácia, musia byť obzvlášť pri spotrebe energií obozretné. Novostavby sú známe nízko nákladovou domácnosťou. Čo to znamená? Tepelné čerpadlo, vzduchotechnika, zateplenie a iné moderné technológie, ktoré vám znížia energie vo vašej domácnosti. Prečo by ste ale mali myslieť na svoju spotrebu? Nová legislatíva určuje novostavbám dosiahnuť energetickú triedu v maximálnej výške A0. Práve energetický certifikát budete musieť doložiť ku kolaudácii. Energetická certifikácia budov je tu pre vás na certifikaciabudovy.sk.