Bez klimatizácie sa v meste upečiete

Poznáte rozprávku o Perníkovej chalúpke? Ako Janko a Marienka sadli zlej čarodejnici na lep a takmer skončili na pekáči? Keby býval Janko nevyužil svoju lesť a čarodejnicu neprechytračil, dopadlo by to s nimi bledo. Niektorí z vás si pri spomienke na túto rozprávku pre deti vybavia, aké by to asi bolo sedieť na tom pekáči vo vnútri rozpálenej pece, a začať sa smažiť. Hrozný pocit, však?

klimatizácia v dome

Veľmi podobne sa môžu cítiť ľudia, ktorí uviaznu v mestskej zástavbe bez klimatizácie, napríklad ak ochorejú a sú upútaní na lôžko. Pokiaľ k nim iba dochádza služba, ktorá im nosí obedy, a ktorá sa napríklad stará o stlanie postele a osobnú hygienu, musí byť taký človek v tropickej horúčave vystavený enormnému stresu. Pritom by stačilo mať na stene klimatizáciu Daikin Perfera New 2 kW, ktorá ochladí ovzdušie v byte na prijateľnú úroveň, a dotyčná osoba sa môže lepšie regenerovať a zotavovať z úrazu alebo vážneho ochorenia.

prevádzka klimatizácie

A teraz si predstavte, že existujú dokonca aj nemocnice, kde klimatizácie nie sú nainštalované, a kde sú pacienti napríklad po ťažkých úrazoch vystavovaní strašnému prostrediu letných trópov. Keď v takej miestnosti teplota prekročí 37 stupňov Celzia, môže to pacientov ohroziť aj na živote v dôsledku úpalu.

Pritom mať dnes klimatizáciu nie je nesplniteľná úloha vzhľadom na rozumnú cenu za tieto zariadenia. Už dávno neplatí, že je klimatizácia dostupná iba pre niektorých vyvolených jedincov, a že je to luxus, bežným smrteľníkom úplne nedostupný. Inštaláciu klimatizácie vykonávajú kvalifikovaní pracovníci, ktorí sa tiež starajú o záručný a pozáručný servis, prípadne o revízie a čistenie zariadenia. V súčasnej dobe plnej stresu by sme sa mali opatrovať, a letným horúčavám sa brániť, pretože toto je ďalší stres, a ak je stresových faktorov veľa, môže to skončiť katastrofou, napríklad infarktom myokardu alebo cievnou mozgovou príhodou.