Hlinené omietky

Používajú sa už veľmi dlho. Keď ľudia mali ešte veľmi málo znalostí a finančných prostriedkov pri stavbe domu, tak vymysleli práve metódu hlinených omietok. Je veľmi jednoduchá, prácna takisto ako aj ostatné metódy a je to niečo iné.
V dnešnej dobe chce každý niečo iné, nové, moderné.Pritom sa zabúda na zažité spôsoby života, ktorý prešiel dlhým obdobím a mal veľmi veľa výhod.

hlína

Väčšina vecí bola odskúšaná a dobre fungovali. Napriek tomu človek, vymýšľajúci tvor, chce stále skúšať niečo nové. Chce niečo vynikajúce objaviť, hoci je to skôr na obťaž ako na prínos. Ale nad tým sa nezamyslí, pretože je hrdý na to, že niečo vymyslel a dal si to napríklad patentovať. To, že to nefunguje na 100 % bude obmedzovať druhých ľudí, nie jeho samotného.

Z praxe sa hlinené omietky používajú väčšinou na slamených domoch. V tom prípade sa zmiešajú aj spolu so slamou a na slamené balíky sa dáva väčšinou viac vrstiev po pár milimetrov. Akurát je takých 3-4 vrstiev.

V minulosti domy zo slamy neboli také populárne u nás na Slovensku, preto sú k nim ľudia skeptický aj v dnešných časoch. Ale v zahraničí, napríklad v takej Amerike sú slamené domy bežnou stavbou, na ktorú sa ľudia nedívajú vôbec cez prsty. Ale toto len tak na okraj, vrátime sa k hlineným omietkam.
Tieto omietky sa dajú kúpiť už vyrobené a namiešané vo vreciach. Ale vôbec nemusíte míňať svoje ťažko zarobené peniaze na kúpu obyčajnej hliny. Na internete alebo v knihách nájde množstvo postupov na výrobu hlinenej omietky. Stačí len skúšať, veď ako sa hovorí, že keď sa chce tak sa dá.

Hlinené omietkynie sú vôbec také prašné ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Po troche sa síce ošmirgľujú a hladké asi nebudú nikdy, ale je to prírodný materiál, preto jeho dýchanie vám nezaťažuje pľúca o nič viac ako čerstvý vzduch vonku.

půda

Hlinená omietka je hnedá, pretože je z hliny. Môžete si však namiešať svoj vlastný odtieň hnedej, ktorý sa môže líšiť od tmavohnedového až čierneho až po bledulinko hnedú, priam bielu. Nebudete mať síce takú presvetlenú miestnosť ako pri bielej omietke, ale prírodný materiál vám to vynahradí.
Momentálne je všetko EKO a BIO v móde, dajte preto šancu aj týmto prírodným hlineným omietkam.